خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

امنیت در شبکه¬های بیسیم بدن BAN

  چکیده

  بیشتر بیماران وقتی علایم بیماری را در بدن خود مشاهده می­کنند، به پزشک مراجعه می­کنند که ممکن است مدتی از بیماری گذشته باشد و باید به سرعت مورد مداوا قرار بگیرد.

  با استفاده از WBAN (Wireless Body Area Network) نه تنها می­توان از وضعیت جسمانی خود آگاه بود بلکه می­توان حتی بیماری را پیشبینی کرد و از هزینه­ها کاست. از این تکنولوژی می توان در بیمارستان­ها برای نظارت بر وضعیت بیمار و زمان مصرف دارو، نظارت بر کادر پزشکی و همچنین می­توان برای پرستاری از افراد سالمند از این تکنولوژی استفاده کرد، به این صورت که در مورد علایم حیاتی، رژیم غذایی، سطح هوشیاری و... اطلاعاتی به ما میدهد.

  این تکنولوژی در سال 1995 با نظریه Wireless Personal Area network برای بدن انسان آغاز شد. حدودا از سال 2001 تاکنون سیستم­های WPAN با نام Body Area Network خوانده شدند.در این تکنولوژی سنسورها روی بدن نصب می­شوند و تغییرات فیزیولوژیکیمختلف را جمع آوری می­کنند. اطلاعات به وسیله ارتباط بیسیم به یک واحد پردازش خارجی ارسال می­شود. سپس اطلاعات به پزشک یا مرکز جمع آوری داده­ها ارسال می­شود. اگر پزشک وضعیت بیمار را اورژانسی تشخیص دهد بلافاصله او را مطلع می­کند و مراقبت­های پزشکی صورت می­گیرد.

  WBAN پتانسیل خوبی برای کاربرد­های مختلف شامل تشخیص طبی از راه دور، کاربرد نظامی و... دارد. کاربردهای پزشکی  شامل مشاهده تغییرات فشار خون، دما، تنفس، دستگاه­های تنظیم کننده ضربان قلب، کنترل عملکرد مثانه، ترمیم حرکت دست و پا و... می­باشد. همچنین کاربردهای غیر پزشکی شامل تاسیس یک شبکه اجتماعی، بررسی خستگی نظامیان و آمادگی جنگی می­باشد.

  امنیت و حفاظت از داده­های جمع آوری شده و یا ذخیره شده در WBAN و یا در طول انتقال در خارج آن یک مشکل حل نشده می­باشد. در این مقاله به دو نکته مهم در مورد امنیت داده­ها بحث می­پردازیم که امنیت و توزیع قابل اعتماد اطلاعات ذخیره شده و کنترل دسترسی به اطلاعات حساس و خصوصی بیمار می­باشد. بحث در مورد مسائل کاربردی گوناگون که از نیاز به امنیت و حفظ حریم خصوصی ناشی می­شود و همچنین راه حل­های مرتبط با شبکه حسگرها را در WBAN مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می­گیرد.

   

  فهرست مطالب در ادامه مطلب


  این مطلب تا کنون 34 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : مورد ,تکنولوژی ,اطلاعات ,می­باشد ,امنیت ,wban ,area network ,ارسال می­شود ,وضعیت بیمار ,body area ,
  امنیت در شبکه¬های بیسیم بدن BAN

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر